Badania i rozwój
PIPELINE
Molecure odkrywa, opracowuje i komercjalizuje przełomowe drobnocząsteczkowe leki przyszłości, oddziałujące na nowe cele terapeutyczne w obrębie RNA i białek, aby umożliwić leczenie chorób nowotworowych, włóknieniowych i zapalnych.
Wyjątkowe kompetencje wewnętrzne firmy Molecure w obszarze chemii medycznej i odkrywania leków, w połączeniu z licencjami z wiodących uniwersytetów, pozwoliły na stworzenie szerokiego portfolio potencjalnych leków, ukierunkowanych na unikalne, niezbadane dotąd cele białkowe oraz platformę odkrywania leków drobnocząsteczkowych, które bezpośrednio modulują mRNA.
Celowanie w RNA – nowy strategiczny kierunek
Ludzkie RNA stanowi wachlarz tysięcy potencjalnych celów terapeutycznych umożliwiając opracowywanie nowych leków drobnocząsteczkowych, które mogą modulować przebieg chorób.
Firma Molecure rozwija unikalną platformę RNA do odkrywania związków drobnocząsteczkowych, które oddziałują bezpośrednio z mRNA, aby zapobiec translacji i ekspresji białek. Platforma ta koncentruje się na mRNA białek odgrywających rolę w chorobach włóknieniowych i nowotworowych. Białka te nie pozwalają na bezpośrednią modulację ich funkcji za pomocą związków drobnocząsteczkowych i w związku z tym nie stanowią celów terapeutycznych, które można modulować za pomocą tradycyjnych małych cząsteczek.
Firma Molecure rozpoczęła współpracę na zasadach wyłączności i zawarła umowę współpracy naukowej z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK). Dzięki temu firma ma dostęp do światowej czołówki w dziedzinie badań nad mRNA, w tym do unikatowej platformy bioinformatycznej opracowanej przez Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka, kierowane przez prof. Janusza Bujnickiego. Platforma ta daje firmie Molecure możliwość zastosowania lepszych niż standardowe metod w odkrywaniu drobnocząsteczkowych leków ukierunkowanych na RNA.
Potencjalne cele białkowe
Firma Molecure odkrywa i opracowuje pierwsze w swojej klasie leki drobnocząsteczkowe oddziałujące z wybranymi, niepoznanymi dotąd białkami, co umożliwia leczenie chorób nowotworowych, zapalnych i włóknieniowych.
Molecure potwierdziła już swoje unikalne kompetencje w zakresie chemii medycznej i badań translacyjnych, generując zróżnicowane portfolio, składające się z dziesięciu różnych programów badawczych, z których:
– pierwszy kandydat na lek OATD-01 znajduje się już w fazie badań klinicznych, a kolejna cząsteczka OATD-02 ma rozpocząć fazę badań klinicznych w drugiej połowie 2022 r.
– pozostałe programy znajdują się we wczesnej fazie rozwoju (faza odkrywania); obejmują one i są ukierunkowane na 4 niepoznane dotąd nowe grupy celów terapeutycznych (arginazy, chitynazy i deubikwitynazy oraz nieujawniony cel).
Inhibitory arginaz
Arginaza 1 (ARG1) i arginaza 2 (ARG2) są potwierdzonymi celami terapeutycznymi, które zostały opisane w różnych typach nowotworów, gdzie ich zwiększona aktywność koreluje z zaawansowaniem choroby i gorszym rokowaniem klinicznym, ze względu na zmniejszony poziom argininy.
Główny kandydat kliniczny Molecure, OATD-02, jest potencjalnie pierwszym i jedynym podwójnym inhibitorem arginaz, rozwijanym do leczenia nowotworów, wpływającym zarówno na odpowiedź immunologiczną wobec komórek w guzie nowotoworowym, jak i ich metabolizm. Substancję tę wybrano jako kandydata do badań klinicznych w potencjalnym leczeniu szerokiej gamy nowotworów w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnowotworowymi. Oczekuje się, że OATD-02 rozpocznie fazę I/II badań klinicznych w drugiej połowie 2022 r.
Firma Molecure, we współpracy ze swoim partnerem, firmą SyVento, prowadzi też prace nad własną formulacją liposomalną inhibitorów arginazy, celem zwiększenia ich biodostępności i ukierunkowanej ekspozycji wewnątrz guza.
Inhibitory chitynaz oraz modulatory białek chitynazopodobnych
Chitotriozydaza (CHIT1) i kwaśna chitynaza ssacza (AMCase) to enzymatycznie aktywne chitynazy, o opisanej roli w patologii przewlekłych chorób płuc, takich jak astma i choroby śródmiąższowe, w tym idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) i sarkoidoza. Zwiększone stężenie chitotriozydazy (CHIT1) występuje w chorobach zapalnych i włóknieniowych związanych z nadmierną aktywacją makrofagów. Firma Molecure opracowała unikalne serie podwójnych i selektywnych inhibitorów chitynaz, które modulują czynność makrofagów, oferując tym samym nowe podejście terapeutyczne w chorobach zapalnych i włóknieniowych.
Umowa z Galapagos – OATD-01 (GLPG4716)
OATD-01 to pierwszy w swojej klasie inhibitor chitynaz przeznaczony do stosowania w leczeniu chorób włóknieniowych, w tym idiopatycznego włóknienia płuc oraz innych chorób śródmiąższowych płuc, takich jak sarkoidoza.
OATD-01 jest podwójnym inhibitorem CHIT1 i AMCase, który w badaniach przedklinicznych wykazał silne działanie przeciwzapalne i przeciwwłóknieniowe w modelach chorób włóknieniowych, w tym włóknieniu płuc.
Licencja na OATD-01 została udzielona firmie Galapagos NV na globalny rozwój i wprowadzenie produktu na rynek pod nazwą GLPG4716. GLPG4716 ma przejść badania kliniczne fazy II w leczeniu IPF w 2022 r.
Program YKL-40
YKL-40 to białko chitynazopodobne (CLP) należące do rodziny chitynaz, jednak nieposiadające aktywności enzymatycznej. YKL-40 wykazuje funkcję czynnika wzrostu i odgrywa rolę w proliferacji komórek nowotworowych poprzez aktywację kluczowych szlaków sygnałowych.
Program firmy Molecure doprowadził do odkrycia związku OAT-3912, który silnie i selektywnie wiąże się z YKL-40, nie blokując aktywności innych chitynaz. W badaniach przedklinicznych na modelach raka jelita grubego wykazano, że OAT-3912 spowalnia wzrost guza przez reaktywację odpowiedzi układu odpornościowego, oferując w ten sposób potencjalne korzyści terapeutyczne w wielu typach nowotworów.
Selektywny inhibitor CHIT1
Firma Molecure opracowuje selektywne inhibitory CHIT1, strukturalnie różne od OATD-01, do leczenia niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby (NASH) i potencjalnie szerokiego spektrum chorób neurologicznych, które charakteryzują się nadmierną aktywacją komórek zapalnych w mózgu.
Program inhibitorów deubikwitynazy (DUB)
Deubikwitynazy (DUBs) są enzymami modulującymi ubikwitynację i następującą po niej degradację białek. Nadmierna aktywność DUBs i wynikająca z niej upośledzony proces ubikwitynacji białek jest związana z wieloma nowotworami i chorobami neurodegeneracyjnymi.
Firma Molecure opracowuje inhibitory DUBs, w tym selektywny inhibitor proteazy specyficznej dla ubikwityny 7 (USP7), której nieprawidłowa aktywacja sprzyja onkogenezie, stanowiąc obiecujący cel terapeutyczny w leczeniu nowotworów.
Publikacje
-
Inhibition of CHIT1 as a novel therapeutic approach in idiopathic pulmonary fibrosis
Przejdź do strony -
Development of Dual Chitinase Inhibitors as Potential New Treatment for Respiratory System Diseases
Przejdź do strony -
Benzoxazepine-Derived Selective, Orally Bioavailable Inhibitor of Human Acidic Mammalian Chitinase
Przejdź do strony -
Targeting Acidic Mammalian chitinase Is Effective in Animal Model of Asthma
Przejdź do strony -
Discovery and Pharmacokinetics of Sulfamides and Guanidines as Potent Human Arginase 1 Inhibitors
Przejdź do strony -
Chitinases and Chitinase-Like Proteins as Therapeutic Targets in Inflammatory Diseases, with a Special Focus on Inflammatory Bowel Diseases
Przejdź do strony -
Discovery of selective, orally bioavailable inhibitor of mouse chitotriosidase
Przejdź do strony -
Discovery of OATD-01, a First-in-Class Chitinase Inhibitor as Potential New Therapeutics for Idiopathic Pulmonary Fibrosis
Przejdź do strony -
Boronic acid-based arginase inhibitors in cancer immunotherapy
Przejdź do strony
Plakaty
-
Fibrosis and Tissue Repair: From Molecules and Mechanics to Therapeutic Approaches – February 19-23, 2020…
Czytaj dalej -
EFMC-ASMC’19 – September 1-5, 2019 | Athens, Greece
Czytaj dalej -
ACS National Meeting & Expo – August 25 – 29, 2019 | San Diego, CA
Czytaj dalej -
ATS – International Conference – Dallas 17-22.05.2019
Czytaj dalej -
EFMC – YMCS – Young Medicinal Chemist Symposium – Ljubljana 02-06.09.2018
Czytaj dalej -
ERS International Congress 2018 – Paris, France 15-19.09.2018
Czytaj dalej -
54th International Conference on Medicinal Chemistry, Strasbourg, France – July 4-6, 2018.
Czytaj dalej -
ATS 2018, 18 – 23 May, San Diego, USA
Czytaj dalej -
ESMO Immuno Oncology Congress Geneva – December 7-10
Czytaj dalej -
AACR-NCI-EORTC International Conference on Molecular Targets and Cancer Therapeutics, October 26 – 30, 2017
Czytaj dalej -
ESMO – 8-12 September 2017 Madrid
Czytaj dalej -
ERS – 9-13 September 2017 Milan
Czytaj dalej -
BIO USA – San Diego 19-22 June 2017
Czytaj dalej -
ATS – Washington 19-24 May 2017
Czytaj dalej
Aktualne granty
W Molecure poszukujemy innowacyjnych rozwiązań aby pomóc pacjentom z nieuleczalnymi chorobami.
Od założenia w 2012 r. OncoArendi Therapeutics pozyskało środki od inwestorów prywatnych oraz z szeregu dotacji spółfinansowanych ze środków krajowych, funduszy UE i programu Horyzont 2020 na rozwój pięciu nowych leków drobnocząsteczkowych.
-
Reaktywacja przeciwnowotworowej odpowiedzi immunologicznej w glejakach przy wykorzystaniu innowacyjnych, ukierunkowanych nanonośników
20/EuroNanoMed/2021
dowiedz się więcej -
Badanie przedkliniczne I kliniczne kandydata na innowacyjny lek w terapii astmy I nieswoistych chorób zapalnych jelit
POIR.01.01.01-00-0168/15
dowiedz się więcej -
Scaling-up biodegradable nanomedicines for multimodal for multimodal precision cancer immunotherapy (PRECIOUS)
grant 686089
dowiedz się więcej -
Opracowanie kandydata na lek „first-in-class” w terapii idiopatycznego włóknienia płuc w oparciu o substancje czynne blokujące chitotriozydazę
POIR.01.01.01-00-0551/15
dowiedz się więcej -
Rozwój przedkliniczny i kliniczny inhibitora arginazy do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej
POIR.01.01.01-00-0415/17
dowiedz się więcej -
Poszukiwanie I rozwój inhibitorów deubikwitynaz do zastosowania w immunoterapii przeciwnowotworowej
POIR.01.01.01-00-0615/19
dowiedz się więcej -
Rozwój przedkliniczny I kliniczny kandydata na lek oatd-01, do stosowania u pacjentów z sarkoidozą
MAZOWSZE/0128/19
dowiedz się więcej -
Opracowanie kandydata na lek ‘first-in-class’ w terapii przeciwnowotworowej w oparciu o substancje czynne blokujące YKL-40
POIR.01.01.01-00-0552/16
dowiedz się więcej
Zakończone granty
-
Wsparcie OncoArendi Therapeutics S.A. w dostępie do rynku kapitałowego poprzez zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i dokonania analiz niezbędnych do pozyskania kapitału o charakterze udziałowym i debiutu akcji na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych
POIR.03.01.05-14-0015/17
dowiedz się więcej -
(2012-2015); Wartość projektu: 5,7 mln zł, dofinansowanie OAT ok. 1,5 mln zł.
PBS/A7/9/2012
dowiedz się więcej -
(2014-2015) pt. „Opracowanie selektywnych inhibitorów kwaśnej chitynazy ssaków do leczenia astmy”. Całkowita wartość projektu 12 353 778 zł, w tym dofinansowanie: 7 160 300 zł
UDA-POIG.01.04.00-14-374/13
dowiedz się więcej -
5.4.1 Warszawa
dowiedz się więcej -
5.4.1 Łódź
dowiedz się więcej -
Zwiększenie atrakcyjności i wartości rynkowej kandydata na lek, związku OATD-01, poprzez przygotowanie do złożenia do Europejskiej Agencji Leków aplikacji o przyznanie statusu leku sierocego w terapii rzadkich chorób układu oddechowego stanowiących niezaspokojone potrzeby medyczne na świecie.
RPMA.03.01.02-14-8650/17
dowiedz się więcej -
Opracowanie nowych terapii opartych na stymulacji przeciwnowotworowego działania układu odpornościowego
STRATEGMED2/265503/3/NCBR/15
dowiedz się więcej